Outlook’ta kalıcı olarak silinen mailleri kurtarma

Outlook’ta kalıcı olarak silinen mailleri kurtarma

Exchange yapısındaki sistemlerinizde genelde kullanıcı tarafında Outlook ürünü kullanılmaktadır.

Outlook üzerinde normal silinen öğeleriniz Deleted Items(Silinmiş öğeler) klasörüne atandığı için buradan kurtarma işlemi basitçe gerçekleştirebilirsiniz. Peki shift+delete olarak kalıcı silinen mailleriniz için yapabilirsiniz. Kalıcı olarak silinen maillerinizi basitçe kurtarmanın iki yolu var.

İlk olarak- Office 2010 üzerinden göstermekteyim, diğer sürümlerde görünüm farklılık gösterebilir.- Folder(Dosya) sekmesine tıklayarak, Recover deleted Items(Silinen Öğeleri Kurtar) butonunu tıklayın,

dl1

 

Burada kalıcı silenen mailleriniz görebilir ve kurtarma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

dl2

 

İkinci bir yer ise OWA, online olarak kullandığınız mail yönetimidir. Genede mail.domainadı olarak taracıyı üzerinden giriş yapılır, sizde giriş yaptıktan sonra Deleted Items(Silinmiş öğeler) klasörüne sağ tıklayıp, Recover deleted Items(Silinen Öğeleri Kurtar) sekmesini tıklayarak kurtarma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Tarayıcı farkları nedeni ile görünüm farkı olabilir.

dl3

 

dl4

 

Bu işlemleri gerçekleştirebilmenin şartı Exchange Server’ın teslim noktası mailbox’ınız olmalıdır. Yani *.ost yapısındaki hesabınız olmalıdır. Yoksa *.pst dosyasında tutulan maillerinizi kalıcı olarak silerseniz bunları  3rd party kurtarma programları kullanarak kurtarabilirsiniz.

 

No Comments

Post a Comment

1 × 2 =