Sanal Makina (Server or Desktop) oluşturma – VMware ESX/ESXI

Sanal Makina (Server or Desktop) oluşturma – VMware ESX/ESXI

Sanal yapınızda birden fazla cluster veya host olabilir. İlk önce herşeyin derli, toplu ve ulaşılabilir olması açısından ilgili cluster altında pool oluşturmalısınız ki daha sonra oluşturacağınız sunucularınız vaye masaüstü bilgisayarlarınız bu pool’un altında daha düzgün bir hiyerarşide olsun. Ben aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi ilgili cluster’ın altında kendi adıma bir pool oluşturuyorum. New Resource Pool dedikten sonra,

vms1

Name kısmına vereceğiniz ismi yazıp OK tuşuna basın ve Pool’unuz oluşmuş olacak.

vms2

Daha sonrasında Pool’uma gidip yeni makina oluşturmaya başlıyorum.

Pool’unuzun üzerinde sağ click diyerek New Virtual Machine seçeneğini tıklayın.

vms3

Ben burda Custom seçiyorum daha özel ayarlamalar yapabilmek için. Ayrıca Typical seçenekleride aynı screenshot’ta mevcut.

vms4

Burda kurulumunu yapacağınız makinaya isim verdikten sonra Next ile devam edin.

vms5

Stroge’larınızın içinden uygun olan stroge’yi seçtikten sonra daha sonrasında bir alt kısımdan DRS’i disable ederek LUN tanımı yapabilirsiniz veya onu DRS’in optimizasyonuna bırakabilirsiniz. Bence herkesin bir işi var bırakın DRS işini yapsın, uygun olan LUN’u kendi seçsin. =)

vms6

Version 8 seçerek Next ile devam edin.

vms7

Ben Linux CentOS kuracağımdan seçimlerimi ona göre yaptım, sizde kurmak istediğiniz işletim sistemine göre uygun seçenekleri seçtikten sonra Next ile devam edin.

vms8

İşlemci socket ve core işlemlerini ayarlayabilceğiniz ekranda almak istediğiniz performansa göre size uygun olan seçimi yaptıktan sonra Next ile devam edin.

vms9

Ram miktarını belirleyebileceğiniz ekranda almak istediğiniz performansa göre size uygun olan seçeneği seçtikten sonra Next ile devam edin.

vms10

Ağ bağlantınız için Network İnterface sayısı, interface’nizi ve Vm Adapter’i(Network adapter seçerken kurmak istediğiniz işletim sisteminin Vm uyumluluk kılavuzuna göre seçebilirsiniz) seçtikten sonra Next ile devam edin.

vms11

SCSI Controller’ı(kurmak istediğiniz işletim sisteminin Vm uyumluluk kılavuzuna göre seçebilirsiniz) seçtikten sonra Next ile devam edin.

vms12

Yeni sanal disk oluştur, var olan sanal disk’i kullan veya disk oluşturmadan devam et seçeneklerinden ben Create a new virtual disk diyerek devam ediyorum ki yeni bir makinaya, yeni bir kurulum için disk gereklidir.

vms13

Sanal disk boyutu ve disk özelliği belirleme ekranıdır. Thick’ler verdiğiniz boyutu direk alır ve disk (kullansanızda kullanmasanızda) için o alanı ayırır. Kendi içinde de performansına göre ayrılır. Thin ise en belirlediğiniz o alanı direk ayırmaz, o an gerekli alanı kullanır, gerektikçe max belirlediğiniz alana kadar çıkar.

vms14

Sanal aygıt mode seçebileceğiniz ekran. Bu kısımdaki Mode kısmı önemlidir. Persistent’i seçerseniz ayırdığınız disk gerçek diskmiş gibi davranacak ve üzerinde yapılan tüm değişiklikleri üzerine yazacak nonpersistent tam tersi yapılanları üzerine kalıcı yazmaz makina kapanıp açılınca değişikliklerin tümü kaybolur. Undoable ise makina kapandığında değişiklikleri üzerine yazıp yazmayacağını size sorar.

vms15

Daha fazla donanım değişiklikleri seçeneği için Edit kısmını işaretleyip Continue ile devam edin.

vms16

Floopy drive kaldırıp,kurulum için *.iso dosyasını gösterip, Connect at power on seçili hale getirip,

vms17

Options kısmından makina çalışır halde cpu ve ram çıkarıp takabilmek(Hotplug) için Enable konumuna getirilmelidir.

vms18

Finish dedikten sonra Apply Recommendations diyerek işlemlerin tümünü onaylayın ve makinanın hazır olması için bekleyin.

vms19

Ve makinamız hazır.

Fakat  VM version 8 olarak görünüyor herşeyden önce ilk olarak onu update edelim. Bu işlemi ancak makina kapalı iken yapabilirsiniz.

vms20

Yeni makinanın üzerinde sağ click dedikten sonra Upgrade Virtual Hardware diyerek,

vms21

Yes diyerek,

vms22

 

vms23

Vm versiyonunu yükseltin ve artık makinaya power on diyerek kuruluma içerden devam edebilirsiniz.

 

No Comments

Post a Comment

1 × 4 =