Server 2008R2 Active Directory (Domain Controller – DC) Kurulumu

Server 2008R2 Active Directory (Domain Controller – DC) Kurulumu

Server üzerinde herhangi bir rol kurulmadan önce yapılması gereken önemli üç madde vardır.

Bunlarda birinci öncelikli Computer name kısmıdır. Microsoft windows sistemlerinde sistem kurulumlarında eğer siz makinaya isim belirlemediyseniz aşağıdaki screenshot’tanda anlaşılacağı gibi  defaultta kendi bir isim belirleyerek geliyor.

8dc1

Tabi siz bunu akılda tutulması kolay ve kullanılabilir daha mantıklı bir name ile değiştirmeniz doğru bir hareket olacaktır. Ben test sunucum için aşağıdaki name belirliyorum.

8dc2

İkinci öncelikli işlem ise sunucu için sabit ip adresidir. İleriye dönük olarak değişken ip olmasının getireceği bir çok sıkıntı ile karşılaşabilirsiniz. Ayarlamalar ve erişimler hata verecektir, kullanıcılar sunucuya erişimde problem yaşayacaktır vs. gibi bir çok problemle karşı karşıya kalırsınız.

8dc3

Üçüncü öncelikli işlem ise sunucunun update’lerinin yapılmış olmasıdır. Özellikle security update’ler mutlaka aksatılmadan yapılmalıdır.

8dc4

Bunların bitiminde sunucumuz tüm işlemler için hazır durumdadır ve Domain Controller kurulumuna geçebiliriz. Aşağıda da görüldüğü gibi start tuşuna basıp dcpromo yada Windows+R tuş kombinasyonuna bastıktan sonra dcpromo yazarak kurulumu başlatabiliriz.

8dc5

Ardından aşağıdaki gibi bir pencere açılacak,

8dc6

Ardından Next ile devam edin.

8dc7

Tekrar Next ile devam edin.

8dc8

Yeni bir domain servisi kuracağımızdan ikinci seçeneği seçerek Next ile devam ediyoruz.

8dc9

Daha sonra Fully Qualified Domain Name (FQDN), domain adımızı belirleyip(root domain) Next ile devam ediyoruz.

8dc10

Yapılan ayarlar check edilecektir.

8dc11

Ardından aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır. 2008R2 yeniliklerinden olan ve forest seviyesinde seçim yapmamızı sağlayan ekrandır. Forest ortamında minumun seviyede server 2000 var ise burda server 2000 belirtmek gerekir. Yoksa birbirleri arasında iletişim sağlamada sıkıntılar yaşanabilir. Tabi biz hem yeni hemde root seviyesinde domain kurduğumuz için 2008R2 seçip devam ediyorum. Eğer server 2000 yada 2003 seçseydim domain functional level diye bir ekran daha çıkacaktı. Ordada bu domainin functional seviyesini belirleyebileceğimiz ekran gelecekti. Biz en üst seviyede seçim yaptığımız için o ekranı atlayarak geçecektir. Zaten açıklama kısmında da seçime göre konu hakkında bilgi verilmiş.

8dc12

Ardından DNS ile ilgili kontrol yapılacaktır.

8dc13

Seçenekleri olduğu gibi bırakıp, yapımıza DNS server kurulumununda gerçekleşmesi için seçeneğin işaretli olduğundan emin olduktan sonra Next ile devam ediyoruz.

8dc14

NTDS ve SYSVOL dosyalarının kaydedileceği lokasyon bilgilerinin olduğu pencere. Bence burada dikkat edilmesi  gereken bir konu profesyonel ortamlarda çalışırken recovery açısından database dosyasıyla log dosyanın aynı lokasyonda olmamasına dikkat edin. Tabi bu ayarlamalar spesifiktir, isteğinize ve yapınıza göre konfigure edebilirsiniz. Biz test ortamında olduğumuz için olduğu gibi bırakıp Next ile devam ediyoruz.

8dc15

Active directory restore gerektiği zaman kullanılacak olan şifreyi bu ekranda belirliyoruz.

8dc16

Burada yapmış olduğumuz tüm ayarlamalırın bilgileri yer almaktadır. İsterseniz export edebilirsiniz. Ben *.txt olarak kaydettim aşağıda screenshot’la belirttim.

8dc17

8dc18

Ve kurulum başladı, burada reboot seçeneğini check edin bitiminde sunucu yeniden başlasın.

8dc19

Sunucu yeniden başladıktan sonra login olalım. Dikkat ederseniz artık login olurken FATIHASLAN\Administrator(DomainName\User) şeklinde login olacağız.

8dc20

Yapıyı ve servisleri kontrol edelim,

8dc21

8dc22

8dc23

8dc24

8dc28

8dc26

8dc27

8dc29

8dc30

8dc25

No Comments

Post a Comment

11 − 8 =