Windows Server 2012R2 MySQL kurulumu

Windows Server 2012R2 MySQL kurulumu

Bu işlemi yapmak için iki yöntemden bahsedeceğim. Birinci yöntem öncelikle MySQL resmi sayfasından bu işlemleri nasıl yapabildiğimize bakalım. Resmi sayfaya bağlandıktan sonra, Download sekmesini tıklayın.

wmsl1

Ardından Windows sekmesini tıklayın.

wmsl2

Açılan sayfada MySQL installer sekmesini tıkladıktan sonra,

wmsl3

Burada sayfanın en altında bulunan linklerden indirip, kurabilirsiniz. Birinci linkte internet bağlantınız mevcutsa, internet üzerinden kurulum paketi, ikinci link ise internet bağlantısı olmayan kullanıcılara tavsiye edilen kurulum paketinin tümünü içeren local kurulum dosyasıdır. Sayfada ayrıca kurulum kılavuzuda(MySQL Installer Documentation) mevcuttur. Fakat şöyle bir durum da mevcut,

wmsl4

Eğer MySQL ürünlerinin tümünü kurmak istiyor ve böyle bir kurulum paketine ihtiyacınız var ise, üsteki sayfada bulunan MySQL Server sekmesi tıklayıp, MySQL Community Server kurulum paketini indirebilirsiniz. MySQL tüm ürünlerin olduğu ALL in One Package! Yine kurulum klavuzu sayfada mevcuttur.

wmsl5

Benim yapacağım ikinci yöntem ise, ilk olarak server’dan http://www.microsoft.com/web/downloads/platform.aspx adresine girip WEB PI’nin en son sürümünü indiriyoruz.

wmsl6

Free Download dedikten sonra altta çıkan uyarıya Run diyoruz.

wmsl7

Web Platform Installer açıldıktan sonra Products kısmını tıklayıp ardından MySQL Windows 5.1 Add diyerek yükleme kuyruğuna ekliyoruz.

wmsl8

Ardından Install diyerek işleme devam ediyoruz.

wmsl9

Ardından MySQL database yöneticisi olan root için şifre belirledikten sonra Continue ile devam ediyoruz.

wmsl10

Daha sonra I Accept ile devam edelim,

wmsl11

Ardından indirme ve yükleme işlemi gerçekleşecektir.

wmsl12

CONFIGURE işlemi de sorunsuz gerçekleştikten sonra Finish ile işlemi bitirelim.

wmsl13

MySQL Command Line ile database’ye bağlantı gerçekleştirip, işlemler yapabiliriz.

wmsl14

wmsl15

Tabi bunların yanı sıra MySQL’i local’de grafik arayüzü desteği ile kullanmak isterseniz, MySQL WorkBench kurup kullanabilirsiniz. Kurulum kılavuzuna, MySQL WorkBench Kurulumu’ndan bakabilirsiniz.

No Comments

Post a Comment

fifteen + 10 =