Ubuntu otomatik update açıp/kapatmanın bir kaç yolundan bahsedeceğim. İlk olarak katılımsız(kullanıcı müdahalesi olmadan, kendiliğinden yüklenen otomatik kurulumlardır.) yükseltme metodundan bahsedelim. Buraya genelde kullanıcı müdahelesi gerekmemektedir, daha çok uzman mod gibi desek yanlış olmaz. Ama biz genede bilgi olması için bahsedelim. Sistem root ile login olduktan sonra(eğer root yetkisine sahip olmayan başka bir user ile login olduysanız komutların başına ‘sudo’ ekini ekleyin.) aşağıdaki komutu çalıştırın. Ben editör olarak vi komutunu kullandım, siz isterseniz başka bir favori komutunuzu(nano, vim gibi) kullanabilirsiniz.

vi /etc/apt/apt.conf.d/50unattended-upgrades

Çıktı aşağıdaki gibi olacaktır. Güvenlikle alakalı olanı hariç diğerleri devre dışıdır. Ayrıca bazı paketler karalisteye alınarak devredışı bırakılabilir(Sistem // işaretini yorum satırı olarak kabul edecektir.)

Crepe

İkinci olarak işletim sistemi seviyesinde kullanıcıların müdahele edebileceği method olarak aşağıdaki komutu çalıştırın.

vi /etc/apt/apt.conf.d/10periodic

Çıktı aşağıdaki gibi olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken husus; APT::Periodic::Update-Package-Lists “1” -> Otomatık Update Açık APT::Periodic::Update-Package-Lists “0” -> Otomatık Update Kapalı yaptıktan sonra kaydedip çıkın ve işlem bu kadar.

Crepe

Üçüncü yöntem ise GUI(Grafik arayüzü) ile nasıl yapılır bakalım ve bitirelim. Sisteme GUI ile login olduktan sonra, System Settings menüsüne girin ve Software & Update butonuna tıklayın.

Ardından Update tabından Automatically check for updates kısmını Never yapın.

Crepe

Şifre bilgisini girdikten sonra, Close deyip çıkın ve işlem bu kadar.

Crepe

Crepe

Crepe