Crepe

Navicat‘ı kısaca anlatacak olursak görsel arayüz aracılığı ile veritabanı yönetim aracıdır. Navicat ile local bilgisayarınızdan uzaktaki sunucuzda bulunan MySql veritabanınıza bağlanmayı anlatacağım. İlk öncesinde local bilgisayardan Navicat’ın resmi sitesine bağlanıp MySql Tool’unun Trial versiyonunu indiriyorum. Siz lisanslı versiyonunu kullanıyor olabilirsiniz. Daha sonrasında kurulumu gerçekletirip, programı çalıştırın. Bu işlemler gayet basit hele ki windows kullanıyorsanız iki next bi finiş =)

Crepe

Programı çalıştırdıktan sonra Connection sekmesinden MySql butonunu tıklıyoruz.

Crepe

Çıkan ekranda aşağıdaki prosedürü uygulayın. Host kısmına MySql sunucunuzun IP numarası yazılacak, Port kısmına aksi belirtilmedikçe MySql Default port number 3306’dır, User Name kısmıda MySql kullanıcısı olup aksi belirtilmedikçe root olur, Password kısmı MySql şifresi girilecektir.

Crepe

Daha sonra herşeyin doğru olduğundan emin olmak için Test Connection butonuna basın

Crepe

Aşağıdaki gibi hata alacaksınız.

Crepe

Bunun nedeni tabiki MySql olan uzak sunucunuzda Navicat ile giriş yapmak istediğiniz bilgisayar için izin vermediniz. Bunun için sunucunuza gidip Aşağıdaki komutları çalıştırın.

#mysql -u root -p
password:

mysql komut satırında iken aşağıdaki komutları veriyoruz.

mysql> use mysql
mysql> grant all on *.* to root@’Bağlanmak istediğiniz local bilgisayarınızın IP adresi’ identified by ‘root-şifreniz’;
mysql> FLUSH PRIVILEGES;

Daha sonrasında bu komutları başarılı bir şekilde çalıştırdıktan sonra tekrar Test Connection butonuna basın ve aşağıdaki gibi başarılı olduğunu görün.

Crepe

Ok butonuna basın ve bağlantınız eklenmiş olacak, tekrar çift tıklayın. Ve karşınızda veritabanlarınız, tablolarınız vs.

Crepe