Centos 7 yeni ve temiz bir kurulum için Install CentOS 7 seçeneğini onaylayıp devam ediyoruz.

Crepe

Sistem dilini seçim ekranı, ben ingilizce olarak belirleyip Continue diyerek devam ediyorum, siz kendinize göre ayarlayıp devam edebilirsiniz.

Crepe

CentOS 7 de tüm kurulum bilgileri tek bir sayfada toplanmış hali aşağıdaki resimde de görüldüğü üzere, şimdi tek tek seçeneklerin ne işe yaradığına bakacağız.

Crepe

Zaman ve saat ayarını kendi lokasyonunuza göre ayarladıktan sonra Done edip çıkın.

Crepe

Klavye seçim panelinde isteğinize göre listede bulunan dillerden seçim yapıp yada var olanları kaldırabilirsiniz.

Crepe

Ardından Done deyip çıkın.

Crepe

Yükleme kaynağını belirleyebileceğiniz menü, ben Vmware ortamında yaptığım için hiç bir değişiklik yapmadan Done diyerek çıkıyorum.

Crepe

Önemli kısıma geldik. Aşağıda da görüldüğü üzere sistem yükleme seçenekleri, ben minimal olarak kurulum gerçekleştireceğim siz isterseniz herhangi bir server alt yapısı kurulumunu seçerek yada GUI olmasını istiyorsanız GNOME ve KDE Desktop seçeneklerini aktif edip kuruluma devam edebilirsiniz.

Crepe

Yükleme bilgilerinin olduğu disk alanı menüsüdür. Burada disk bağlayabilir, çıkarabilir ya da partition yapıp kuruluma devam edebilirsiniz. Ben değişiklik yapmadan kuruluma devam ediyorum.

Crepe

Makinanızın ağ ortamına dahil olması ve internete çıkabilmesi için aşağıda da görüldüğü üzere GUI’sel olarak burada ip yapılandırmasını yapabilrsiniz. Ben burada tercih etmiyorum içerde yapıyorum, siz burada işlemleri yapıp Ethernet’i ON pozisyonunda kuruluma Done diyerek devam edebilirsiniz.

Crepe

Crepe

Crepe

Tüm işlemleri doğru yaptıysanız eğer aşağıdaki gibi Begin Installation aktif olacaktır. Tıklayarak kurulumu başlatabilirsiniz.

Crepe

Kurulum yaptığı esnada root şifresini belirlemelisiniz, isterseniz yeni bir user da oluşturabilirsiniz.

Crepe

Kurulum bitti, Reboot tıklarak makinayı yeniden başlatın.

Crepe

Ve login ekranı.

Crepe