Kısaca Webmin’den bahsetmek gerekirse CentOS üzerinde çalışan servis ve uygulamaları web arayüz bağlantısı aracılığı ile yönetmenize yarayan küçük ve basit bir uygulamadır.

Kurulumu ise; ilk önce wget aracılığı ile uygulamayı indirelim. Uygulamanın güncel versiyonuna resmi sitesinden http://webmin.com/download.html ulaşabilirsiniz.

wget http://prdownloads.sourceforge.net/webadmin/webmin-1.791-1.noarch.rpm

Daha sonra aşağıdaki ‘rpm -U webmin-1.791-1.noarch.rpm’ komut ile kurulumu yapıp sonlandıralım. Fakat şöyle ki ben CentOS7 üzerinde kurulum gerçekleştiriyorum. O yüzden bu ’rpm -U webmin-1.791-1.noarch.rpm’ komutu direk çalıştırırsam hata dönecektir ‘Header V3 DSA/SHA1 Signature key id 11f63c51 NOKEY‘ ve hatanın screenshot çıktısı aşağıdaki gibidir.

Crepe

CentOS7’de bu hatayı almamak için aşağıdaki komutu çalıştırıyorum.

yum -y install perl perl-Net-SSLeay openssl perl-IO-Tty

Ardından aşağıdaki komut ile kurulumu yapıp bitirebilirsiniz. CentOS 6 ve öncesi için aşağıdaki komutu yazarsanız direk kurulumu yapacaktır.

rpm -U webmin-1.791-1.noarch.rpm

Ve kurulum tamamlandı. /usr/libexec/webmin dizininde klasör oluşacaktır. Gerekli işlemleri buradan yapabilirsiniz. Default olarak user ve password sunucu login bilgilerinizdir ve https://SunucuIP:10000 ile Webmin’in arayüzüne bağlanabilirsiniz. Fakat internal yada external firewall kullanıyorsanız** 10000 port**una izin vermelisiniz.

CentOS internal firewall 10000 portuna izin vermek için (iptables -I INPUT -p tcp –dport 10000 -j ACCEPT yada rewall-cmd –add-port=10000/tcp) komutlarını çalıştırabilirsiniz.

Crepe

Crepe